Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co říci k vybavení?No jsou 3 nejduležitější věci na které si dáme více záležet.Je šňůra(vlasec),obratlík nebo karabina a haček.Když se nam neco porouchá na udici nebo nvijáku,tak je ryba nějakým tím spůsobem vylovitelná.Kdežto pokud se urve,narovnají se hačky nebo nevydrží karabina,tak je ryba nenavratně prič.

Prut

Rozlišujeme dva typy sumcovích prutů.Liší se hlavně podle způsobu lovu.Pruty na lov z lodí Jsou krátké.Okolo 2.1m-2.5m to je podle mě optimální délka pro lov z lodí.Prut by měl mít vrhací zátěž okolo 300g(100g-300g je optimalni),pevné očka hlavně koncové protože nese dost velkou zátež.Očka by měla být co nejblíž u sebe.Kdyby nebyly tak se nám při chytání s multiplikátorem bude šňůra dotýkat těla prutu a to j e špatně.Pruty na lov ze břehu jsou delší 2.7m-3.30m.Co se týče technických parametrů,platí to samé.

Naviják,multiplikator 

Sumcový naviják by měl být dostatečně kapacitní a hlavně s kovovou cívkou.S umělou cívkou by nám ji sumec rozdrtil.Měl by mít přední brzdu a kvalitní ložiska.Multiplikátor,je pro sumcařinu nejlepší.Má velkou kapacitu což jám umožňuje chytat i na větší vzdálenosti.Jsou multíky s hvězdicovitou brzdou  a s pákovou brzdo.Rozdíl mezi nimy není oba typy jsou spolehlivé.Akorá to ,že nám pákova umožňuje rychlejší brždění.

Šňůra,vlasec

Šňůra by mela být dostatečně pevná s vysokou nosností okolo 40kg.Jsou i šňůry návascové.Ty mají větší nosnost 70kg-100 a více kg.Vlasec ten já nerad použivam.jen z toho důvodu že nemá tak vysokou nosnost.Sumec se nám muže utrhnout a hrozí jeho uhynuti.Vlasce použivam jen jako trhačku(0.2mm-0.4mm)

Karabiny,obratliky

Měli by býti pevné nejidealnější oklo 100kg.

Háčky

Nejlepší háčky které jsem nekdy použil a používám dál jsou ownerky.Háčky by měli být silné kované.Neměli by se  při stizku v konbinačkach ohnout v oblouku.Pokud by se ohli tak jsou velmi nevhodné.Pokud to udeláte vy ta sumec,ktery má mnohem více sily ohne bez problému.Velikost háčku se pohybuje od 3/0-5/0.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jen na okraj

(seslička, 18. 8. 2010 5:37)

Velice pěkné stránky které jen trochu kazí nepoužívání diakritiky a v česku se píše technika a ne technyka. Jinak moc krásné stránky. Omlouvám se tohle sem musel napsat